Tetoválás
A tetoválásod nem akkor van kész, amikor felállsz a székből a szalonban, hanem amikor végbement a teljes gyógyulás, tehát a folyamatnak - vagy nevezzük munkának - Te is a részese vagy!
Általánosan mondható, hogy a kritikus időszak az első 14 nap, ameddig biztosan nagy figyelmet kell fordítanod a friss tetoválásod ápolására, erről bővebben is írok lentebb.
Tetoválás után, bőrünk teljes gyógyulása egyénenként változó, akár négy hónapra is szükség lehet az ápolástól függően ahhoz, hogy visszanyerje teljes épségét.
1. Milyen krémet használjak a tetoválás kezelésére?
A tetoválás elkészülése után a tetováló az általa javasolt kezelési módszer szerint a tetoválást lekezeli, fóliázza. Én minden esetben, hacsak a vendég nem ellenzi, second skin fóliát alkalmazok és ezáltal az első 4 este leteltéig úgynevezett "száraz gyógyulást" javaslok. Ezt követően használható a tetoválás ápolására több tetoválás kezeléséhez használatos készítményeket gyártó cégek / márkák készítményei, vagy a régi klasszikus és mindenki által jól ismert Bepanthen, amiből vehetünk hígabb (krémet) és sűrűbb (kenőcs) állagút is. A Bepanthen PLUS-t azonban mindenképp kerüljük, illet minden cink tartalmú készítményt! Lényeges, hogy a fólia levétele után ( akár 4-5 napos kezelésmentes second skin special tattoo folia, akár normál konyhai folpak fólia ) az első 10 napban a tetoválást érdemes hámosító krémekkel kenni, a second skin 4-5 napos alkalmazása után elegendő csak további 5 nap hámosító, tetoválás utókezelésére alkalmas krém használata. A hámosító krém folyamatos, hosszútávú alkalmazása folyamatos hámosodást eredményez, ami egy idő után már a tetoválást sem építően ápolja.
Napjainkban már a kifejezetten tetováláshoz fejlesztett és készített termékek használata a legajánlottabb, és a legmegfelelőbb.
Én mindig igyekszem a szalonomban azonnal elérhető készleten tartani utóápolókat, kis kiszerelésű tattoo soapokat, fényvédőket, hogy azonnal a vendégeim rendelkezésére álljon. Többször adok ki akciós árakat is, amikor a tetoválás árában a komplett utókezelő csomag is beletartozik.
2. Mit tegyek, hogy kevésbé vagy egyáltalán ne fájjon a tetoválás?
A tetoválás fáj! Ezt az érzést teljesen érzésteleníteni és kizárni napjainkban még nem lehet vagy ha igen, az számomra nem elérhető, nem ismert eljárási forma. Számos dologgal hozzájárulhat az ember a tetoválás okozta fájdalom elviseléséhez, enyhítéséhez, csillapításához.
Az időpontod előtt néhány hasznos info. A tetoválandó felületet a tetoválás napját megelőző este testápolóval bekenheted, illetve még reggel is indulás előtt. Felpuhítja a bőrt, ezáltal könnyebben veszi be a festéket a bőrfelület. Tetoválás előtt egyél rendesen, illetve ha még az időpontot megelőző 4-6 napban megiszol napi 3-4 liter folyadékot - ha egyébként nem iszol ennyit - nagyon sokat javít a bőröd hidratáltságán.
Vendégek elmondása szerint, ami igen vegyes és sokrétű, segít a tetoválás alatt, ha:
- kipihenve legalább 8 óra alvás után érkezel az időpontra.
- tetoválás közben cukorkák szopogatása
- nyugodt stresszmentes lélekkel a tetoválás is szebb
illetve tetoválásod készítése közben használható fájdalomcsillapító készítmények alkalmazása is sokat segít.
Megemlítést érdemel egy-két elég jól alkalmazható fájdalomcsillapító krém, ami elég erősen tudja csillapítai a fájdalmat, de 100%-os, teljesen fájdalommentes tetoválást, a tetoválás elkezdésétől az elkészülésig ezzel a módszerrel sem várhatunk. Van akinél tartósabb a hatás, néhányan alig éreznek különbséget is, vannak akiknél pedig eleinte jó, majd a fájdalom szépen fokozatosan visszatér. Szintén egyén és szervezetfüggő. A tetoválás megelőző fél – egy órával kell a fájdalomcsillapító krémmel a tetoválandó felületet vastagon bekenni és minél légmentesebben lefóliázni.
Mint mindennek, ezeknek is lehetnek mellékhatásai de szerencsére igen ritkán fordul elő ilyesmi, viszont ami biztos, hogy ezek a készítmények lidokain tartalmú krémek, amire vannak akik érzékenyek, számukra ez a plusz szolgáltatás nem alkalmazható.
3. A tetoválás ápolása a teljes (14 napos) gyógyulási folyamat alatt: ("a la Endy")
Ahány tetováló, annyi féle javaslatot lehet hallani/olvasni, de én itt most a saját eddig bevált módszeremet fogom megosztani.
Annak aki nem szeret olvasni:
-fóliát ne szedd le 4 napig (ha leszedted, kénytelen vagy elolvasni a 0. éjszaka bekezdést)
-ne áztasd
-ne szolizz, ne napozz
-ne piszkáld, ne kapard le
-ne cicázd, kutyázd össze
-kenegesd napi 2-3-4 alkalommal tiszta kézzel
Annak aki bővebben szeretne olvasni a témában írtam a lenti kisregényt.
Nagyon szájbarágósnak tűnhet a szöveg itt-ott, és sokszor fogok bizonyos dolgokat újra és újra leírni, de inkább leírom 10x, mint egyszer félremenjen bármelyik mondatom is... Előre is elnézést érte!
Ugyan nem vagyok tokától-bokáig televarrva, mint a legtöbb tetováló, és előreláthatóan nem is leszek soha, de 2 tizenévesen készült tetoválásomtól már megszabadulva, ezáltal sok-sok lézeres kezelésen átesve, a maradék pár tetoválásom alapján is mondhatom, és a portfóliómban résztvett vendégeim gyógyulását is végig kísérve alakult ki a véleményem ebben a témában, de természetesen elfogadható az is, ha másnak más a bevált a technikája, itt most a saját módszeremet osztom meg.
0. nap:
A tetoválás készítése alatt is elég sokféle készítményt használok a bőröd ápolására, puhítására, nyugtatására. Én a magam részéről már a munkafolyamat alatt is bőrnyugtató hatású DR.Gritz vazelint használok inkább, mint a sima gyógyszertárban megvásárolható fehérített változatot, és ez a normál megszokott vazelinektől eltérően regeneráló hatású összetevőket is tartalmaz, úgy mint: shea vaj, mangó vaj, barack vaj és egyéb növényi olajok illetve vitaminok, így ennek bőrnyugtató hatása kimagasló. A munka végeztével használt fertőtlenítő sprayben és a Tattoo Finishben is egyaránt vannak erős pórusösszehúzó hatású, hidratáló komponensek, amik megakadályozzák a frissen tetovált bőr kiszáradását, ezáltal csökkentve a hegesedés és a gyulladás kockázatát. A Tattoo Finish D-panthenol tartalma támogatja a bőr sejtszintű vitalizálását, minimalizálva a duzzanatot, a pirosságot, és a szövetnedv szivárgást, de ennek ellenére is teljesen természetes, hogy kis mértékben még szivároghat szövetnedv a friss tetoválás felületén. Itt még azt javaslom légy türelmes pár percig és ne rohanj el fejvesztve a szalonból, mert jobb ilyenkor még legalább 10-15 percig szabad levegőn hagyni pihenni a friss munkát mielőtt ráteszem a second skin fóliát egy utolsó fertőtlenítő spray után.
Innentől mondhatnám :) Te jössz! Tiéd a pálya! :)
Én azt javaslom, ahogy már korábban is leírtam, hogy a legbiztonságosabb és legtermészetesebb módja a regenerációs folyamatnak az első pár napban a "száraz gyógyulás" second skin fólia alatt, ami teljes mértékben megóvja a tetoválást a környezeti hatásoktól. Ez egy extra vékony (0,02 mm) rugalmas és kényelmes viselet a frissen tetovált bőrön, ami vízálló és légáteresztő rétegként (második bőrként) védi a felületet.
0. éjszaka:
4 éjszakát szoktam javasolni a fólia megtartására, van tetováló aki többet, van aki ennél kevesebbet mond, én ebben is, mint nagyon sok mindenben az aranyközéputat választanám.
Az első éjszaka nagyon fontos, hogy védve legyen a friss tetoválás, tehát itt most felkészítelek minden eshetőségre...
Ha minden erőfeszítésed ellenére mégsem tudod megtartani magadon a fóliát - pl. mert extra zsíros a bőröd, túlságosan izzadós vagy, vagy valamiért mégis irritál, ami elég ritkán fordul elő - és az első este előtt leveszed, vagy leesik, nincs pánik... Neked is mint mindenki másnak fel fogom ajánlani az utóápolási csomagot, amiben találsz egy kis kiszerelésű Tattoo Soapot, ezzel és kézmosás után tiszta kézzel, tiszta papírzsebkendővel ,vagy vattakoronggal tisztítsd meg a felületet, töröld óvatosan teljesen szárazra és tekerd be az első éjszakára sima háztartási fóliával (ne túl szorosan, vérkeringésed azért még legyen, de annyira viszont szorosan, hogy reggel még biztosan a helyén maradjon). Ezt a fóliát viszont reggel mindenképp vedd le! Tisztítsd meg nagyon óvatosan a leírtak szerint újra Tattoo Soapal, tiszta kézzel, tiszta papírzsebkendővel, és kend be nagyon vékonyan az utóápolási csomagban lévő After Tattoo krémmel... majd aznap még legalább 3-4-5 alkalommal kenegesd vékonyan. Neked innentől kezdődik a napi ápolás kiemelt figyelemmel arra, hogy szennyeződés, víz, irritáció ne érje a felületet. Túl vastagon, vagy túl sűrűn kenni sem érdemes csak éppen annyira, hogy a friss tetoválás felülete ne száradjon ki, ne húzódjon, ne ráncosodjon, csak éppen mindig rugalmas és puha legyen.
Mindig tiszta kézzel érj hozzá és, ha vannak háziállataid, kutya, cica a lakásban, most tartózkodj inkább attól, hogy közvetlen érintkezzenek a tetovált felülettel, mert bármennyire is hipoallergén jószágok, sajnos a szőrük, nyáluk, egyéb alkotórészeik, most veszélyesek lehetnek rád.
0-5 nap nem mondom, hogy "ne fürgyé le"! :) de nagyon fontos, hogy próbáld meg a legkevésbé áztatni a tetoválásod. Ha teheted inkább a zuhanyt válaszd, azt is igyekezz minél gyorsabban letudni. Ha a second skin fólia rajta van semmi probléma nincs ha pár csepp víz ráfröccsen, de elmeríteni a kádban ezzel sem ajánlatos, és zuhanyzás közben sem szerencsés folyamatos folyó víz alá tenni.
Ha az első este előtt elhagyott a fóliád és a második esti zuhanyzás a téma, betekerheted háztartási fóliával, ha úgy érzed az nyugtatna meg, viszont nagyon ügyelj rá, hogy a fólia alá semmiképp ne folyjon egy csepp víz se. Ha nem tekered be én azt szoktam javasolni, hogy ilyenkor (de csakis zuhanyzás előtt!!!) kend be egy nagyon picit vastagabban az After Tattoo krémmel, mert a krémezett felületen csak gyorsan átpereg az az 1-1 csepp víz és nem ér a bőrödhöz, viszont ahogy végeztél a fürdőzéssel azonnal töröld le róla a krém felesleget, (tiszta kézzel, tiszta papírzsebkendővel, nem a többször használt törölközővel!) hogy a bőröd ne "fulladozzon" tovább. Egyáltalán nem tesz jót neki a vastag krém réteg huzamosabb ideig.
5. naptól:
Az 5. napon reggel vedd le a fóliát óvatosan. Ha nagyon ragaszkodik hozzád és fájdalmat okozna a levétele, kis ideig langyos víz alá teheted, de csak akkor és annyira, hogy a tetoválásod ne ázzon fel! A fólia eltávolítása után nem meglepő, ha a megelőző napok maradványai láthatóak rajta, hiszen az első napokban még szivároghatott pici szövetnedv pigmenttel keveredve a frissen tetovált bőrfelületből. Ezt az 5. napon nagyon minimálisan a folyó víz alá tartva, tiszta kézzel nyugodtan lemoshatod az utóápolási csomagodban lévő Tattoo Soapal, majd tiszta kézzel, tiszta papírzsebkendővel óvatosan felitatod róla a nedvességet.
Az 5. napon a tetoválásodnak már abszolút nem szabad sem pirosnak sem érzékenynek lennie, itt már ha fólia alatt gyógyult szinte érezned sem szabad, hogy valaha is sérült volt, de azért még messze van a teljes gyógyulástól.
Innentől naponta 3-4-5 alkalommal kend be vékonyan az utóápolási csomagban lévő After Tattoo krémmel de éppen csak annyira, hogy ne száradjon ki a bőröd.
6-10 nap:
Észre fogod venni amikor elkezd lehámlani a var (bár varnak éppen nehezen nevezhető képződmény van a felületén vékonyan. Ez a pigment maradvány és a szövetnedv által alkotott réteg, ami alatt a bőröd szépen új hámréteget növesztett és ez most lepereg a tetejéről.) Abból fog feltűnni, hogy már hámlik, hogy elkezdenek apró fekete részek leválni, vagy krémezés közben a kezeden, vagy reggelre a tetoválás környékén a bőrödön lesz látható. Öröm és boldogság, szépen és gyorsan gyógyul a bőröd! :) De nyomatékosan megkérlek rá, hogy semmi esetre se kezd el lepiszkálni, kaparászni, csipkedni!!!
Hagyd a bőröd a saját ütemében szépen leválasztani ezeket a részeket, ha macerálod azt a tetoválásod nagyon meg fogja bánni!! Ha tépkeded, kaparod, olyan részeket is le fogsz szakítani, ami alatt még bőven nem képződött megfelelő vastagságú új hámréteg, és ki fogod szakítani vele együtt a bőrödből is a félig beépült pigmenteket és búcsút is inthetsz nekik!
Van egy abszolút nem hivatalos és nem elfogadott javaslatom, mert hozzád hasonlóan engem is és sokakat zavar ,ha mindenfelé apró piszkok éktelenkednek a bőrömön, amit nagyon nehéz megállni, hogy otthagyd.
Egy nap egyszer, kend be egy icipicit vastagabba a tetoválást, hagyd rajta a krémet pár percig (de tényleg csak pár percig!) és töröld le tiszta papírzsebkendővel a felesleget. Le fogja hozni ami nagyon le akar már jönni, ami nem, arra pedig még picit várnod kell!
10-14 nap:
Ekkorra már szinte teljesen le kellett hámlania, de ettől függetlenül még mindig nem javaslom feláztatni fürdés közben ezekben a napokban, és még mindig érdemes naponta 2-3 alkalommal bekenni akkor is, ha már azt látod, hogy mindenhol lehámlott. Ha tippelnem kellene a felülete még mindig fényes, ami azt jelenti, hogy nagyon nagyon vékonyka még a hámréteg rajta és ez még borzasztó sérülékeny (de ezt csak nagyobb méretű tetoválásokon látod szabad szemmel).
14. nap után:
Még mindig jól esik a bőrödnek ha naponta 1-2x vékonyan bekened, mert látni is fogod majd, hogy sokszor még száraznak tűnik a felülete.
Szoláriumozást, napoztatást még ekkor (és ha lehetne innentől mindörökké) csak magas, legalább 50 fps faktorszámú napvédővel javaslok, de leginkább nem javaslok, csak ha elkerülhetetlen. Erősebb napsugárzásnak, magas napvédelem mellett inkább 4 hetes korától biztonságosabb kitenni.
Most már nyugodtan fürdőzhetsz, zuhanyozhatsz kedvedre :)
Szépen meggyógyítottad a tetoválásod :)
Viseld büszkén!
Gratulálok! :)
Szép munka volt!